تولید خرما به اوج می رسد

رییس انجمن ملی خرما گفت: نخلستانهای خرما از لحاظ زراعی در شرایط مناسبی بوده و پیش بینی می شود که امسال میزان تولید به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برسد.
 محسن رشید فرخی رییس انجمن ملی خرما در گفتگو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادیباشگاه خبرنگاران جوان ، با اظهار نگرانی ازخرید تضمینی خرما اظهار کرد: سال گذشته از سازمان تعاون روستایی تقاضا کردیم که در خرید تضمینی خرما دخالتی نکنند، که البته با همکاری های صورت گرفته، تولیدکننده و مصرف کننده رضایت نسبی از شرایط بازار داشتند.
 وی با اشاره به اینکه نرخ خرما تابع عرضه و تقاضاست، افزود: خرید توافقی خرما به دلیل نبود زیرساخت های لازم می تواند لطمه جدی به تولید و صادرات وارد کند و انتظار می رود این امر از سوی دولت تکذیب شود تا با دپوی خرما در انبارها روبرو نشویم.
 رشید فرخی ادامه داد: با توجه به فساد پذیر بودن خرما، عرضه آن در بورس کالا باید کارشناسی باشد، در غیر این صورت نمی تواند، شفافیتی در بازار ایجاد کند.
رییس انجمن ملی خرما با بیان اینکه بخش دولتی و خصوصی با مشارکت یکدیگر به فرمول مناسبی جهت ایجاد زنجیره تولید خواهند رسید ، تصریح کرد: بنابرگفته معاون امور باغبانی وزارت جهاد طرح های مناسبی جهت مبارزه با زنجیره تولید خرما انجام شده است .
به گفته وی با توجه به آنکه امسال از لحاظ زراعی نخلستانهای خرما از شرایط مساعدی برخوردار است، پیش بینی می شود که میزان تولید به یک میلیون و 200 هزارتن برسد.
 نرخ خرما تابع عرضه و تقاضاست.

منبع :https://tnews.ir
   1396/7/30 10:15